29-08-2017

Mrożenie jako najlepsza forma konserwowania żywności

Mrożenie to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów na konserwację produktów żywnościowych. Proces ten opóźnia psucie się jedzenia, zapobiega rozwojowi pleśni i brzydkich zapachów oraz namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów.

Proces ten praktycznie uniemożliwia rozmnażanie się drobnoustrojów w żywności i w dużym stopniu opóźnia niepożądane enzymatyczne procesy przemiany materii, wskutek czego produkty mrożone są znacznie bardziej trwałe. Woda zawarta w produktach, zamarzając, staje się nieosiągalna dla bakterii, które potrzebują jej w swoich procesach metabolicznych. Dzięki niskiej temperaturze zahamowane zostają procesy jełczenia tłuszczów, zachodzące w temperaturze wyższej niż -18 stopni C.

Mrożenie jest metodą konserwowania żywności polecaną również ze względu na fakt, że tylko w niewielkim stopniu zmienia wartość odżywczą produktu. Zwykle produkt mrożony cechuje się obniżoną o 15-20% zawartością witaminy C w porównaniu z produktem tradycyjnym, ale niezależnie od tego, produkty poddane mrożeniu bezpośrednio po zbiorze odznaczają się wysoką wartością odżywczą, wręcz porównywalną do ich świeżych odpowiedników. W przypadku mięsa i ryb straty składników odżywczych są raczej śladowe bo proces mrożenia nie powoduje w tych produktach obniżenia ilości białka, witaminy A i D czy składników mineralnych.

Sieć hipermarketów w Wielkiej Brytani ,,Sainsbury,, udowodniła badaniami, że przypisywanie mrożonkom jakichkolwiek wad, jest absolutnie niesłuszne. Pod względem wartości odżywczych, mrożenie nie niszczy produktów. Zachowuje witaminy i minerały - 80% witaminy C, naturalnie ulatnia się z warzyw w ciągu trzech dni od zerwania z krzaka lub wyrwania z ziemi. Natomiast po 5 dniach tracą swoje największe wartości odżywcze. Zamrażanie warzyw bezpośrednio po zerwaniu, powoduje zatem wstrzymanie procesu utraty witamin i minerałów, a poprawa jakości nowych urządzeń zamrażających sprawia, że temperatura produktów spada wyjątkowo szybko, co tym bardziej sprzyja zachowaniu ich właściwości odżywczych.

Mrożenie jest wygodne, a przy tym pozwala w większym stopniu niż np. cukrzenie, solenie czy marynowanie zachować zbliżoną do świeżych produktów wartość odżywczą i umożliwia wyeliminowanie substancji konserwujących.

Na pomysł mrożenia posiłków wpadł Clarence Birdseye, który w 1920 roku opracował proces szybkiego zamrażania opierając się na technice rdzennych Eskimosów. Zauważył on, że ryby łowione przez Eskimosów były po złowieniu od razu poddawane procesowi mrożenia, dzięki czemu nie traciły na walorach smakowych.

Rozwój i popularność mrożonych produktów zauważano w czasie II wojny światowej, kiedy niedobór cyny spowodował, że nie było z czego produkować konserw. Jeszcze istotniejszym, był fakt, że gdy mężczyźni poszli na wojnę, kobiety zaczęły pracować poza domem, często w fabrykach broni. Co skłoniło rodziny do poszukiwania szybszych sposobów przygotowywania posiłków.

Jakie produkty możemy mrozić:

  • Produkty mleczarskie, takie jak mleko, sery, jogurty, masło i jaja
  • Owoce i warzywa
  • Orzechy, fasola i ziarna
  • Zarówno surowe, jak i gotowane mięso, owoce morza
  • Tofu i Tempeh
  • Mięso lub produkty wegetariańskie
  • Gotowane makarony
  • Zupy, gulasz i zapiekanki
  • Pesto, pasta pomidorowa i sos pomidorowy
  • Chleb, tortille i wyroby piekarskie

Czy żywność zepsuje się, jeśli pozostanie zamrożona dłużej niż zalecany czas przechowywania?

Odp: Nie. Jest to kwestia jakości w porównaniu z kwestią bezpieczeństwa żywności. Zalecany czas przechowywania zapewnia maksymalną jakość. Żywność przechowywana dłużej będzie bezpieczna, ale można zauważyć zmiany w smaku, kolorze i fakturze. W celu uzyskania najlepszej jakości, zużyj mrożonki w ciągu 8-12 m-ce.